foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

WAŻNE WYDARZENIA…

Swietosc zycia

 

W piątek, 24 marca także przeżywać będziemy Narodowy Dzień Życia, a 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - Dzień Świętości Życia.

Prosimy o modlitwę w intencji ochrony życia każdego człowieka oraz za wszystkich troszczących się o życie.

Zachęcamy także do tzw. Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA, uchwalony przez Sejm RP w 2004 roku, jest „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych". Ma być także motywem "solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia".

DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA - podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, obchodzony w Kościele także jako uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jego ustanowienie w 1998 roku przez Episkopat Polski było odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II, zawarte w encyklice "Evangelium vitae". W jej tekście czytamy, że podstawowym jego celem jest "budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO - powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy.

Duchowa adopcja jest zatem modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki i jego rodziców. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy.

Podjecie duchowej adopcji przynosi ogromne korzyści, których być może nie widzimy na co dzień. Możemy w ten sposób pomóc wielu ludzkim istnieniom. Dziecko poczęte to jest człowiek, dlatego jego życie powinno być chronione. Z zabiciem dziecka nienarodzonego wiążą się bardzo poważne konsekwencje duchowe, psychiczne i fizyczne dla kobiety i jej rodziny.

******

W piątek, 24 marca w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbędzie się konferencja z okazji Narodowego Dnia Życia „Kochając Życie, wspieramy Rodzinę”.

Program konferencji:

8.00 - Msza św. pod przew. J.E. ks. bpa Jana Wątroby – Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie

9.00 - Rejestracja uczestników

9.30 - Otwarcie konferencji. Powitanie uczestników
9.45 - Chronię i ratuję Życie. Lekarz wobec dylematów
sumienia lek. med. Witold Skręt

(Wojewódzki Zespół Specjalistyczny w Rzeszowie)

10.10 - Szkoląc się i innych, pomagam Życiu. Agnieszka Trojnar (instruktor Modelu Creighton, narzędzia diagnostycznego w naprotechnologii)

10.35- Wspieram i promuję Rodzinę. Wartości prorodzinne w pracy dziennikarza Anna Leśniewska (Polskie Radio Rzeszów)

11.00 - Uczę szacunku dla Życia i Rodziny. Nauczyciel wobec wychowawczych wyzwań Maria Fiałkiewicz-Górka (Zespół Szkół w Bratkowicach)

11.25 -Przerwa kawowa

11.45 - Społeczna misja na rzecz Dzieci. Adopcja – rodzicielstwo serca Jolanta Zarówna

(Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie)

12.10 - Życie darem i zadaniem. Przyjąć i pokochać każde Dziecko Marta Dick-Bursztyn (wyjątkowa Mama)

12.35 - Chciane, oczekiwane, wytęsknione… Małżeńskie dylematy w obliczu trudności z poczęciem Dziecka. Ewa Rybka-Oktaba (psycholog)

13.00 - Podsumowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie – wręczenie dyplomów

Zakończenie konferencji

Udział w konferencji jest bezpłatny, będzie potwierdzony stosownym zaświadczeniem. Organizatorzy proszą o zgłoszenie obecności do dnia 22.03.2017r. (środa). Liczba miejsc ograniczona: e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub telefonicznie 17 853 40 97 w. 31

W sobotę - 25 marca rozpoczynamy świętowanie 25. rocznicy powstania Diecezji Rzeszowskiej. Uroczysta Msza św. w rzeszowskiej farze o godz. 16.00, a następnie koncert w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 18.00. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 10 czerwca 2017 r.

 

a/a

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE