foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

WSPOMNIENIE LITURGICZNE ŚW. JÓZEFA MOSCATIEGO – 27 KWIETNIA

Moscatii

 

Święty Józef Moscati (1880-1927) – włoski lekarz i naukowiec, który całym swoim życiem świadczył o szczególnej wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka i głębokiej trosce nie tylko o zdrowie fizyczne pacjenta, ale także stan duchowy.

Oprócz pracy w szpitalu prowadził prace naukowe. Interesował się postępami w medycynie i wprowadzał je do swojej praktyki. Jako pierwszy w Neapolu zastosował insulinę w leczeniu cukrzycy. Prowadził w szpitalu zajęcia dydaktyczne dla studentów medycyny. W 1922 roku został mu nadany tytuł docenta nauk ogólnoklinicznych przez ministerialną komisję oświaty. Wśród lekarzy i chorych cieszył się zaufaniem. Był zapraszany na konsultacje nie tylko do szpitali w Neapolu, ale także do renomowanych ośrodków medycznych we Włoszech i za granicą.

Na Międzynarodowym Kongresie Fizjologii w Edynburgu reprezentował państwo włoskie. Kierował Instytutem Anatomii, który za jego czasów podniósł się z upadku. Wykładał semiotykę.

Profesor Józef Moscati został beatyfikowany 16 listopada 1975 r. przez Pawła VI, a kanonizowany 25 października 1987 r. przez Jana Pawła II, który wówczas powiedział:

„Giseppe Moscati – lekarz, ordynator oddziału szpitalnego, wybitny naukowiec, docent uniwersytetu w dziedzinie fizjologii człowieka i chemii fizjologicznej... Moscati tworzy przykład nie tylko do podziwiania, ale do naśladowania, przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia. Przedstawia się on także jako przykład dla tego, który nie podziela jego wiary.”

********

Profesor Józef Moscati patrzył na człowieka chorego integralnie, holistycznie, całościowo. Do swoich młodszych kolegów mawiał:

„Błogosławieni jesteśmy, my lekarze, jeśli pamiętamy, że obok ciał mamy przed sobą dusze nieśmiertelne, wobec których mamy ewangeliczny nakaz, by kochać je jak siebie samego... Macie w swoim posłannictwie zawierzonym Opatrzności, pamiętać, że wasi chorzy mają przede wszystkim duszę, do której musicie umieć zbliżyć się i którą musicie przybliżyć do Boga”.

„Pamiętajcie, że powinniście zajmować się nie tylko ciałami, ale również chorymi duszami, które się do was zgłaszają. Jakże wiele bólu w sposób łatwy możecie uśmierzyć poprzez radę odnoszącą się do duszy, zamiast zimnej recepty”.

Codziennie rano, przed pracą, uczestniczył we Mszy Świętej. Często można go było spotkać na adoracji w kościele Gesu Nouvo w Neapolu przed figurą Chrystusa złożonego do grobu. Jego religijność nie była oddzielona od życia zawodowego i osobistego.

Gdy go pytano, jak wytrzymuje trudy posługi wobec chorych, odpowiadał:

„Kto przyjmuje Komunię Świętą każdego ranka, ma ze sobą ładunek energii, która nie ulega wyczerpaniu”.

„Przy chorym wszyscy jesteśmy równi, ponieważ chory jest otwartą księgą natury”

„Nie nauka, ale miłosierdzie przemieniło świat”.

********

Wspomnienie liturgiczne św. Józefa Moscatiego przypada na 27 kwietnia (lub 16 listopada).

********

MODLITWA ZA PRZYCZYNA ŚWIĘTEGO JÓZEFA MOSCATI

Święty Józefie Moscati, prawdziwy wzorze chrześcijańskich lekarzy, w ramach wykonywania swojego zawodu lekarza, zawsze dbałeś zarówno o duszę i ciało każdego pacjenta. Spójrz na nas, którzy odwołujemy się do Twojego niebiańskiego wstawiennictwa, byśmy mogli uzyskać dla nas zarówno fizyczne, jak i duchowe zdrowie oraz wszelkie potrzebne nam łaski.

Uśmierz ból cierpiącym, daj pocieszenie chorym, pociesz cierpiących i daj nadzieję przygnębionym. Niech młodzi – odnajdą w Tobie wzór, pracujący – niech biorą z Ciebie przykład, starzejący się – niech odnajdują w Tobie pocieszenie, a umierający – nadzieję zbawienia wiecznego.

Bądź dla nas wzorem pracowitości, uczciwości i miłości, abyśmy mogli spełniać nasze chrześcijańskie obowiązki i chwalić Boga, naszego Ojca. Amen.

Opr. Ks. JK

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE