foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

Służba Zdrowia u św. Łukasza w Mrowli - 2017

Sw Lukasz Mrowla

Parafia Mrowla k. Rzeszowa jako jedyna Parafia w rzeszowskiej diecezji pod wezwaniem Św. Łukasza Ewangelisty – 22 października 2017 r. z okazji wspomnienia św. Łukasza – Patrona służby zdrowia – stała się miejscem wspólnej modlitwy w intencjach pracowników służby zdrowia, ich rodzin i tych, wśród których oni pracują.

W tym roku to centralne w naszej diecezji spotkanie ludzi świata medycyny odbyło się pod hasłem: „Święty Łukasz, Święty Jan Paweł II i Szlachetni Polacy w służbie zdrowia” i wpisało się w duchowe przygotowanie do Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia, której 27 maja 2018 r. będzie przewodniczyła diecezja rzeszowska, przemyska i zamojsko-lubaczowska.

Był to przede wszystkim czas modlitewnego dziękczynienia za wszelki trud posługi lekarzy, psychologów, terapeutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek i pielęgniarzy, położnych, farmaceutów, ratowników medycznych, pracowników administracyjnych i technicznych oraz wszystkich pracowników służby zdrowia.

Wspólnie modliliśmy się, aby ci którzy pochylają się nad człowiekiem w cierpieniu, otaczali swą troską każde ludzkie życie z pełnym poświęceniem i miłością, a konającym towarzyszyli
z wiarą w ich przejściu do życia wiecznego.

Mrowla 2017 P1220362Była to również szczególna okazja, aby w miesiącu różańcowym, w październiku modlić się wspólnie na różańcu. A trzeba nam modlitwy różańcowej, tak aby otoczyć kordonem tej modlitwy wszystkich, także pracowników służby zdrowia, bo Maryja mówi do wszystkich: „…odmawiajcie różaniec…”. Dlatego przed Mszą św. była wspólna modlitwa różańcowa, której przewodniczył Kapelan Szpitala MSWiA w Rzeszowie – ks. Marian Godek.

W tym roku dzień świętowania wspomnienia Świętego Łukasza zbiegł się w liturgii ze wspomnieniem Świętego Jana Pawła II – wielkiego przyjaciela, duszpasterza pracowników służby zdrowia.

Ponieważ w naszej diecezji zakończył się pierwszy etap peregrynacji Relikwii i Obrazu „Szlachetni Polacy w służbie zdrowia” do Kaplic szpitalnych i hospicyjnych, a drugi etap ma się rozpocząć w listopadzie, dlatego J.E. Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia dwóch obrazów, pt. „Szlachetni Polacy w służbie zdrowia” oraz Relikwiarza przygotowanego w formie krzyża z Relikwiami bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – duszpasterza i kapelana służby zdrowia.

Mrowla 2017 P1220343Jeden z poświęconych obrazów został ofiarowany i pozostawiony w Kościele Parafialnym w Mrowli – w świątyni, w której od kilku lat gromadzimy się jako służba zdrowia z rzeszowskiej diecezji.

Natomiast drugi obraz wraz z Relikwiami bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – od listopada w ramach duchowego przygotowania do „majowej pielgrzymki”, będzie kontynuował peregrynację do kaplic DPS-ów i innych ośrodków medycznych.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup dokonał także zawierzenia służby zdrowia diecezji rzeszowskiej Matce Bożej oraz Świętym i Błogosławionym – patronom służby zdrowia….

„…Niech dobry Bóg obdarza wszystkich pracowników służby zdrowia tymi łaskami, których najbardziej potrzebują. Spraw Panie, aby swoją troskliwością i serdecznością budzili w chorych nadzieję powrotu do zdrowia.

Niech Święci, Błogosławieni, szlachetni Polacy związani ze służbą zdrowia staną się dla tego środowiska inspiracją w pracy zawodowej i codziennym życiu.

Niech także, osoby pracujące w służbie zdrowia będą w naszym kraju w sposób właściwy zauważane i doceniane.

Matko Boża, Niepokalana Maryjo. Tobie poświęcamy ciała i dusze nasze, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy. Ucz nas powierzać się nieustannie Niepokalanemu Sercu Twemu i Najświętszemu Sercu Twojego Syna. Amen”.

Mrowla 2017 P1220378Po Mszy św. w przestronnej, pięknej auli w Domu Strażaka w Mrowli odbyła się dalsza cześć uroczystości. Tam wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali krótkiego Recitalu wokalno-instrumentalnego, pt. „Dziękujemy” – jako przedłużenie podziękowania służbie zdrowia za ich trud i zaangażowanie w zatroskanie o nasze zdrowie i życie. Recital zaprezentował „Duet wokalno – instrumentalny” w składzie: sopran – pani Jadwiga Kot-Ochał, fortepian – pani Maria Marek. (I za te piękne chwile przeżyć artystycznych – też dziękujemy).

W całym spotkaniu modlitewnym i wspólnotowym brał udział także ks. dr Wiesław Matyskiewiczadiunkt w Katedrze Nauk o Rodzinie URz oraz wykładowca WSD w Rzeszowie – Katolicka Nauka Społeczna. Dokonał on prezentacji tzw. „Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia”. (http://dsz.rzeszow.pl/index.php/24-aktualnosci-17/133-aktualnosci-17-0088)

Warto zaznaczyć, że Mszy św. przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Kazimierz Górny, który w Słowie skierowanym do nas, budził nadzieję, składając jednocześnie wyrazy wdzięczności wobec pracowników służby zdrowia każdego szczebla i stopnia.

We Mszy św. współ-koncelebrowali:

Kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie – Ks. Krzysztof Bal,

Kapelan Szpitala MSWiA w Rzeszowie – Ks. Marian Godek,

Kapelan Szpitala Miejskiego w Rzeszowie – Ks. Krzysztof Tomkiewicz,

Kapelan Szpitala Rejonowego w Jaśle – Ks. Piotr Kura,

Kapelan Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej – Ks. Józef Półchłopek,

Kapelan Szpitala Powiatowego w Sędziszowie Młp. – Ks. Zbigniew Kraska,

Kapelan Szpitala Powiatowego w Strzyżowie – Ks. Wiesław Dudek,

Kapelan DPS w Rudzie (Kamionka) – ks. Bogusław Tęcza,

Kapelan DPS Caritas w Chmielniku – Ks. Mariusz Cymbała,

Kapelan Hospicjum w Rzeszowie (z ul. Poniatowskiego) – Ks. Łukasz Ślusarczyk,

Kapelan Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie – Ks. Ryszard Wacek,

Proboszcz Parafii pw. Św. Łukasza Ewangelisty w Mrowli – Ks. Ryszard Tokarz,

Kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia – Ks. Jacek Kaszycki.

Bardzo serdecznie dziękuję Księdzu Biskupowi, Czcigodnym Księżom Kapelanom za przybycie oraz za całoroczny trud posługiwania chorym, ich rodzinom i personelowi medycznemu.

Dziękuję również za obecność na naszej uroczystości Panu Marszałkowi Stanisławowi Kruczkowi, za życzenia i przybliżenie (z pierwszej ręki) planów, odnoszących się do służby zdrowia.

Dziękuję Księdzu Proboszczowi z Parafii Mrowla – ks. Ryszardowi Tokarzowi, Wikariuszowi – ks. Ryszardowi Sowie, Panu Organiście, Kościelnemu i całej asyście liturgicznej – także zaangażowanym w Liturgię Słowa. Dziękuję Parafianom z Mrowli, a zwłaszcza Strażakom.

Mrowla 2017 P1220398Na ręce Pani Przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych – Pani Anity Drążek składam podziękowanie dla „Całej Izby…” i Zarządu, za wystawienie Pocztu Sztandarowego, który zresztą w ubiegłym roku (2016) w Mrowli został poświęcony.

Dziękuję Dziekanowi Wydziału Medycznego UR – Panu Prof. Arturowi Mazurowi za pomoc organizacyjną i wszelkie wsparcie. Dziękuję również Profesorom z Wydziału Muzyki UR za życzliwość i pomoc.

Czasem rodzi się pytanie….

Czy pracując pośród chorych wystarczy być tylko dobrym fachowcem, czy też trzeba czegoś więcej? Warto przez chwilę się nad tym zastanowić…

Święty Jan Paweł II – do środowiska medycznego skierował to, jakże nieustannie aktualne wezwanie: „…ważne jest, aby nigdy nie zabrakło w tych instytucjach (szpitalach i wszystkich placówkach medycznych) wyrazistej i kompetentnej obecności osób wierzących”.

Mrowla 2017 P1220338A zatem, niech Święty Łukasz obejmuje lekarzy, pielęgniarki oraz innych pracowników służby zdrowia swoją opieką. A potrzebują oni z pewnością pomocy z nieba, by nie zatracić piękna swojego powołania i charyzmatu.

Aby ułatwić odkrywanie tego, co w leczeniu, pielęgnowaniu, rehabilitowaniu, pomaganiu chorym jest piękne jako duszpasterze środowiska medycznego – zapraszamy do udziału w katechezach, „niedzielach formacyjnych”, które są organizowane zasadniczo w ostatnie niedziele miesiąca.

Na najbliższą taką „niedzielę formacyjną” zapraszam 29 października 2017 r. – do kaplicy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, a także poszczególnych kaplic w naszych szpitalach. Natomiast 26 listopada br. w trakcie Mszy św. o godz. 10:30 będziemy modlić się za wszystkich zmarłych pracowników służby zdrowia.

 

Ks. Jacek Kaszycki

Kapelan Szpitala

Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia

* Foto - Ks. Józef Półchłopek

 

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE