foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

Spotkanie księży kapelanów przed XXVI Światowym Dniem Chorego

KapelaniprzedDniemChorego2018W dniu 15 stycznia 2018 r. w biurze Caritas Diecezji Rzeszowskiej pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego odbyło się spotkanie organizacyjne przed  XXVI Światowym Dniem Chorego dla kapelanów szpitali, placówek medycznych, DPS i duszpasterzy WTZ i ŚDS. Zebranych 33 kapłanów powitał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Słowik.     

Multimedialne przesłanie  pt. Modele duszpasterstwa szpitalnego wobec postępującej sekularyzacji przekazał ks. dr hab., lek. med. Lucjan Szczepaniak z Krakowa, który należy do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanie). Z wykształcenia jest lekarzem medycyny i teologiem. Pełni obowiązki kapelana szpitalnego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym  oraz wykładowcy akademickiego bioetyki, etyki lekarskiej oraz medycyny pastoralnej.

Autor licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu etyki katolickiej i deontologii lekarskiej. Bardzo dobrze przyjęty wykład doświadczonego kapelana  był zarazem przestrogą, aby nie ulegać nowoczesnym podpowiedziom, które chcą wprowadzać zmienne prawa ludzkie w miejsce niezmiennego prawa Bożego. Eliminuje się Pana Boga, a mówi się o opiece duchowej, biorąc wzorce z Belgi, Francji czy Holandii. Prelegent jasno podkreślał, że opieka religijna jest zawsze duchową. Po wystąpieniu nastąpiła ożywiona dyskusja.

Podsumowując ją bp Jan Wątroba podziękował  ks. profesorowi za świadectwo przesłania, z którego wynika niezastąpiona rola kapelana wraz z posługą  sakramentalną oraz za polski chrystocentryczny i maryjny model. Pasterz podziękował także za służbę naszych kapelanów, za pełnienie posługi religijnej, za powołanie w powołaniu, za serce i czas i wytrwałość.

Aktualne orędzie Ojca św. omówił ks. Władysław Jagustyn. Następnie ustalono diecezjalny program obchodów Dnia Chorego z centralną uroczystością w sanktuarium Pani Rzeszowa.

Chorzy w szpitalach i medycznych placówkach oraz w parafiach  im posługujący z racji tego dnia otrzymają wizerunek Niepokalanej  Patronki Gorlic z tamtejszej Bazyliki Mniejszej z wyjątkiem Orędzia i Apostolskim Błogosławieństwem Franciszka.

Cytat za: http://caritas.rzeszow.pl


Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE