foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

Mrowla 2018

11 listopada to dzień szczególny – rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości – to dla Polaków Święto. Dzień ten powinien być rozpoznawany i kojarzony przez każdego Polaka. Został on ustanowiony w 1937 roku na pamiątkę odzyskanej w 1918 roku niepodległości.

 „NIEPODLEGŁOŚĆ PRZEZ SŁUŻBĘ ZDROWIU I ŻYCIU” – to hasło tegorocznych uroczystości, które odbyły się w Mrowli z okazji św. Łukasza Patrona Służby Zdrowia.

Uroczystości te wpisały się w obchody dziękczynienia za 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Z tej okazji, pamiętając także o wszystkich poległych zakonnicach, posługujących jako tzw. „siostry miłosierdzia”, o zakonnikach, którzy często przeznaczali bieliznę ołtarzową i liturgiczną na bandaże oraz opatrunki dla rannych powstańców, a klasztory użyczali na sale szpitalne, przez modlitwę składaliśmy Bogu i ludziom dziękczynienie za ludzki trud i Bożą łaskawość.

To nasze dziękczynienie dokonało się przez modlitwę różańcową, ale przede wszystkim w Eucharystii – która sama z siebie jest dziękczynieniem. Mszy Świętej koncelebrowanej przez Kapelanów Szpitali i DPS-ów przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Jan Wątroba. On też pragnąc umocnić naszą nadzieję, miłość i wiarę – wygłosił stosowne Słowo.

Były to chwile refleksji, zadumy, modlitwy i wdzięczności wyrażone w pamięci o tych, o których mało się pamięta, a jeszcze mniej mówi, o bohaterskich harcerkach, sanitariuszkach, sanitariuszach Czerwonego Krzyża, pielęgniarkach i położnych. O wszystkich lekarzach, felczerach, aptekarzach – o całej służbie zdrowia wojskowych korpusów, batalionów sanitarnych, szpitali polowych.

Pamiętaliśmy również o kapelanach, którzy często łączyli posługę religijną i duchową z posługą sanitariusza.

Tym samym pamiętajmy o wszystkich tych osobach, które w różnych okresach historycznych walki niepodległościowej przyczyniły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości.

PAMIĘTAJMY o zmarłych w trakcie działań zmierzających do odzyskania przez Polskę Niepodległości.

PAMIĘTAJMY, że niepodległość sama nie przyszła. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo. Zdajemy sobie sprawę, że musimy zawsze zabiegać o jej utrzymanie. A szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym suwerenność Polski i jej rozwój gospodarczy tak wielu osobom przeszkadza.

Bezpośrednio po Mszy św. w kościele w Mrowli odbył się koncert organowy pt.: „Niepodległość przez służbę zdrowiu i życiu” w wykonaniu Pana dra Marka Bochniaka z Lublina – specjalizującego się w improwizacji organowej.

Ten koncert organowy był dedykowany przedstawicielom służby zdrowia, którzy wpisali się w zmagania o życie i zdrowie walczących o Niepodległość Polski.

Ale koncert był także muzycznym „wybrzmieniem” słowa „DZIĘKUJEMY” – słowa skierowanego wobec dzisiejszej – szeroko rozumianej – Służby Zdrowia.

DZIĘKUJEMY” za Państwa trud, zaangażowanie i zatroskanie o nasze zdrowie i życie.

Ks. Jacek Kaszycki

Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia

**************************

W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czas mija, a są tacy, którzy próbują nam zmieniać historię. Wobec tego, tym bardziej musimy pielęgnować pamięć o ludziach, którzy oddali życie za kraj, za ojczyznę, za Polskę. Musimy pamiętać, gdyż w przeciwnym razie ich poświęcenie i krew pójdą na marne. Pamiętajmy.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. (…) Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

                                                                                                                         Józef Piłsudski

„Naród, by stać się wielkim sam musi podążać ku wielkości, i uczyć się od Tych, którzy temu narodowi przygotowali tę ziemię. To drzewo, z którego i mi dane było wyrosnąć, trwa tu od wieków, i nic jego trwania zmienić nie może. Ten naród nie szczędził sił, by nowym pokoleniom Polaków, uświadomić jak wielkie znaczenie ma trwanie na tej ziemi, które Oni ofiarowali jako podwalinę dla jego państwowości. Dla nas pokoleń dziś tu żyjących jest to wyzwaniem, by ten testament przekazać pokoleniom młodych. Ukażmy im jaki musieliśmy zapłacić rachunek, by dziś, tę wolność ojczyzny, Oni nie utracili lekkomyślnie.”

                                                                                                                         Św. Jan Paweł II

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE