foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

 

JasnaGoraKrajowe Duszpasterstwo Zdrowia informuje tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę, która jest zaplanowana na 23-24 maja 2020 roku, ze względu na obowiązujące przepisy epidemiologiczne, będzie przebiegała w zmienionej formule. Zarówno sobotni Apel Jasnogórski Służby Zdrowa jak i niedzielna Msza Święta (tym razem) z Kaplicy Cudownego Obrazu będzie transmitowana przez program 1 TVP i TV Trwam. Celebracje te będą dostępne także w transmisji on-line na portalu Jasnej Góry. W związku z tym proszę Wielebnych Księży Kapelanów o zorganizowanie w kaplicach szpitalnych, DPS-ach i hospicjach duchowej łączności z naszą Pielgrzymką. Ta nadzwyczajna sytuacja, w której się znaleźliśmy, niech nam pozwoli pogłębić poczucie wartości wspólnoty środowiska medycznego.

Szczegóły poniżej:

Czytaj więcej...

Pielegniarki

„ROK PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ”

Każdego roku z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, w naszej diecezji JE Ksiądz Biskup celebrował uroczystą Mszę Świętą z tej właśnie okazji.

W tym roku, ze zrozumiałych względów (pandemia), nie ma takiej możliwości, zatem modlitwa za pielęgniarki i położne niech będzie dla nich wyrazem wsparcia i solidarności.

W związku z tym proszę o pamięć w modlitwie w intencji pielęgniarek i położnych w najbliższą niedzielę 10 maja i we wtorek 12 maja, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki, a w Polsce obchodzony jest razem z Dniem Położnej. Pielęgniarki teraz ciężko pracują narażając życie swoje i swoich rodzin na zakażenie covid-19, umierają też z powodu zakażenia. Niestety bywa i tak, że spotykają się z niewdzięcznością, a czasem wręcz z agresją ze strony innych osób. Dlatego tym bardziej potrzebują naszego wsparcia duchowego i zwykłej ludzkiej solidarności.

Czytaj więcej...

Biskupi archidiecezji przemyskiej

„Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi,

jaką jest pokój” ( Ef 4,3)

Drodzy Diecezjanie!

Dzieje naszego Kościoła, a także naszej Ojczyzny, obfitują w niezwykłe wydarzenia. Wśród nich są krzepiące i podnoszące ducha, takie jak odzyskanie niepodległości w 1918 r., czy wybór naszego Rodaka na Stolicę św. Piotra. W perspektywie bieżącego roku wspominamy „cud nad Wisłą”, wyrażając przekonanie o niezwykłej interwencji Bożej w dzieje naszej Ojczyzny. Wśród wielu refleksji i spostrzeżeń czynionych przy okazji podniosłych, ale niekiedy także tragicznych wydarzeń, pojawia się myśl o jednoczeniu się mieszkańców naszej Ojczyzny w ważnych i trudnych chwilach dziejowych. Z kolei bólem napełnia nas myśl o niewykorzystanych okazjach, które mogły w historii zaowocować powodzeniem, gdybyśmy tylko potrafili zjednoczyć nasze myśli i działania. Nie czas na dokładną analizę wydarzeń z naszej bogatej historii. Warto jednak, mając w świadomości zasady „w jedności siła” oraz „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”, popatrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, naznaczoną trwającą pandemią.

Czytaj więcej...

Swietosc zycia*W Niedzielę Miłosierdzia, 19 kwietnia 2020 r., zakończyła się zbiórka przeprowadzona wśród duchowieństwa diecezji rzeszowskiej. Ma ona wesprzeć wybrane szpitale, Domy Pomocy Społecznej i Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze leżące na terenie diecezji. W sumie zebrano 367 406 zł.

Inicjatorem zbiórki byli księża diecezji rzeszowskiej, którzy w ten sposób chcieli odpowiedzieć na potrzeby ludzi dotkniętych epidemią koronawirusa, a także trudną sytuację personelu medycznego. Zbiórkę, którą nazwano „kapłańskim darem miłosierdzia”, poparł bp Jan Wątroba, bp Edward Białogłowski i bp Kazimierz Górny. Podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek, 9 kwietnia, bp Jan Wątroba zachęcał księży do aktywnego włączenia się w akcję. „Ograniczania i trudności, jakie przeżywamy w tym czasie epidemii, nie mogą stłumić naszej wrażliwości wobec potrzebujących pomocy. Obok posługi słowa i sakramentów, która jest obecnie sprawowana w ograniczonej formie, niech tym wyraźniej objawi się trzecia nasza posługa – posługa miłości” – powiedział hierarcha.

Czytaj więcej...

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE