foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

*APTEKARZE MOGĄ ODMÓWIĆ SPRZEDAŻY ELLAONE

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris opublikował analizę, z której wynika, że farmaceuci mogą skorzystać z prawa do odmowy sprzedaży tzw. „pigułki po”. Dr Rafał J. Kruszyński, autor analizy, powołuje się na art. 96. ust. 4. prawa farmaceutycznego, który jest częścią ustawy „Prawo farmaceutyczne” z dnia 6 września 2001 r.

 W myśl tej ustawy farmaceuta lub technik farmacji zatrudniony w aptece może odmówić wydania produktu, „jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta”.

To wydający produkt może ocenić istnienie ewentualnego zagrożenia. Jednocześnie może, ale nie musi, skonsultować się z innym członkiem personelu apteki.

W ustawie istnieje zwrot „może zagrażać”, który według prawnika z Ordo Iuris uzasadnia podejrzewanie zagrożenia, które nie musi być pewne. Zatem aptekarz może skorzystać z prawa do odmowy, jeśli choćby ma wątpliwości co do szkodliwości preparatu.

Charakterystyka produktu ellaOne nie pozostawia jednak wiele wątpliwości. W informacji zawartej w ulotce preparatu można przeczytać, że stosowanie produktu wiąże się z licznymi przeciwwskazaniami i działaniami niepożądanymi, szczególnie w sferze płodności, a także ze szkodliwością stosowania w ciąży czy podczas laktacji.

W obecnym stanie prawnym farmaceuta nie ma już wskazania lekarskiego do stosowania ellaOne, zatem sam decyduje, komu wydaje lek.

Według Ordo Iuris, będzie on mógł zgodnie ze swoim uznaniem, zupełnie legalnie skorzystać z prawa do odmowy i będzie to odmowa podyktowana dbałością o zdrowie pacjenta. Może on przecież mieć do czynienia z kobietą chorą, w ciąży, czy sytuacją, w której mężczyzna chce podać preparat nieświadomej kobiecie.

„Zaniechania, których w związku z decyzją Komisji Europejskiej dopuścił się polski rząd, doprowadziły do sytuacji, gdy pociągający za sobą niezwykle istotne konsekwencje dla życia i zdrowia kobiet preparat jest dostępny poza jakąkolwiek kontrolą lekarską.

W tej sytuacji, odpowiedzialność prawna za stosowanie tego preparatu niezgodne z przeznaczeniem i w celach sprzecznych z prawem polskim spoczywać będzie na farmaceutach.

Odmowa wydania preparatu nie byłaby w tej sytuacji podyktowana światopoglądem, ale dbałością o życie i zdrowie pacjenta, co jest pierwszym ustawowym obowiązkiem każdej osoby wykonującej zawód medyczny”.

*cytat za: http://www.ordoiuris.pl

Por. www.mp.pl

Por. http://jedenznas.pl/bioetyka/

(źródło:http://www.ordoiuris.pl/aptekarzom-wolno-odmowic-sprzedazy-ellaone,3567,i.html).

Oprac. Agnieszka Jalowska na podstawie na podstawie www.mp.pl oraz www.hli.org.pl

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE