foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

Nie w katedrze, lecz w placówce charytatywnej dla ubogich papież Franciszek otworzył kolejne Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia.

Zrobił to w piątek 18 grudnia o południu podczas swej wizyty w hostelu im. Ks. Luigiego Di Liegro i stołówce Św. Jana Pawła II przy ulicy Marsala przy dworcu Termini w Rzymie. Placówka ta prowadzona przez Caritas diecezji rzymskiej, przechodziła w ostatnich pięciu latach gruntowny remont, a 10 grudnia 2015 r. została ponownie otwarta.

Ceremonia otwarcia Bramy Miłosierdzia rozpoczęła się przed budynkiem, na początku Mszy św., którą odprawia Franciszek. Przed liturgią Słowa odśpiewano litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której papież podszedł do środkowych drzwi wejściowych, nad którymi znajduje się mozaika przedstawiająca Chrystusa jako dobrego samarytanina. „Otwórzcie bramy sprawiedliwości” - powiedział Franciszek, po czym pchnął szklane drzwi otwierając je.

Podczas Mszy św., której przewodniczył Papież, w ramach uroczystego otwarcia Drzwi Świętych - w tym szczególnym miejscu – w homilii Franciszek powiedział między innymi, że:

"Bóg jest wśród nas". "Jeśli chcesz spotkać Boga, szukaj Go w pokorze, w ubóstwie, szukaj Go tam, gdzie jest ukryty: w najbardziej potrzebujących, w chorych, głodnych, uwięzionych".

Papież Franciszek zapewnił, że za "bilet do nieba" płaci się nie pieniędzmi, ważnością, zaszczytami czy wykształceniem, "zaszczyty nie otwierają bramy do nieba", ale dobrymi uczynkami.

"Co powie nam Jezus, aby otworzyć przed nami bramę do nieba?" - zapytał Papież. I odpowiedział: "Byłem głodny a dałeś mi jeść, byłem bezdomny a dałeś mi dom, byłem chory czy w więzieniu, a odwiedziłeś mnie".

Otwierając Drzwi Święte papież zaznaczył, że mamy prosić Boga o dwie rzeczy:

Najpierw o to, aby otworzył On drzwi naszych serc na wszystkich, gdyż wszyscy tego potrzebujemy, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy usłyszeć Słowo Pana.

I po drugie, aby Pan pozwolił nam zrozumieć, iż drogi obfitości, bogactw, próżności, pychy nie prowadzą do zbawienia oraz że czułość Ojca, Jego miłosierdzie i przebaczenie są wtedy, gdy zbliżamy się do cierpiących, wyrzuconych ze społeczeństwa, bo tam właśnie jest Bóg.

Po Mszy papież udzielił wszystkim błogosławieństwa i złożył zgromadzonym życzenia radosnych świąt Bożego Narodzenia i spotkania nowo narodzonego Jezusa. Jak zwykle poprosił też o modlitwę za siebie, zapewniając zgromadzonych o modlitwie za nich. 

a/a

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE