Ojciec Święty Benedykt XVI, kierując się szczerym pragnieniem, aby obfite duchowe owoce wypływały z cierpliwego znoszenia chorób i cierpień ludzkich i były one pokornie ofiarowane Przedwiecznemu Ojcu za wstawiennictwem Dziewicy Maryi wraz z cierpieniami Jego Syna Odkupiciela,

a zwłaszcza podtrzymywany nadzieją, aby były promowane dzieła i inicjatywy chrześcijańskiej pobożności względem osób chorych, przede wszystkim zaś tych, którzy dotknięci chorobą umysłową są łatwo wykluczani ze społeczności i własnej rodziny, na audiencji udzielonej niżej podpisanemu Kardynałowi Penitencjarzowi Większemu w dniu 2 stycznia br. zarządził, aby wiernych chrześcijan hojnie obdarować specjalnymi odpustami z okazji „XIV Światowego Dnia Chorych”, obchodzonego dnia 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes, którego punkt kulminacyjny będzie miał miejsce podczas celebracji eucharystycznej w kościele katedralnym św. Franciszka Ksawerego w Adelaide w Australii.

A. Udziela się odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca świętego), wiernym chrześcijanom, którzy, odrzuciwszy każdy grzech, w dniu 11 lutego br. będą pobożnie uczestniczyć w świętym obrzędzie, celebrowanym z racji „Światowego Dnia Chorych” w kościele katedralnym w Adelaide lub w innym miejscu określonym przez władzę kościelną.

Wierni zaś, którzy w szpitalach publicznych lub w każdym domu prywatnym miłosiernie troszczą się o chorych jak „dobrzy Samarytanie”, szczególnie tym, którzy ze względu na chorobę umysłową wymagają większej cierpliwości, staranności i troski, i z przyczyny wykonywania tej posługi nie mogą uczestniczyć w obrzędach wyżej przepisanych, dar tego jednak odpustu zupełnego mogą zyskać, jeśli ową posługę miłości, tak jakby czyniliby to samemu Chrystusowi Panu (por. Mt 25,40), będą w tym dniu hojnie wypełniali przynajmniej przez kilka godzin, mając tę samą duchową dyspozycję i postanowią spełnić jak najszybciej warunki wymagane do uzyskania odpustu zupełnego.

Wreszcie wierni, którzy z racji choroby, starości lub jakiejkolwiek innej przyczyny, nie będą mogli uczestniczyć w obrzędach celebrowanych jak podano wyżej, mogą zyskać odpust zupełny, jeśli, odrzucając każdy grzech, i postanawiając wypełnienia jak najszybciej zwyczajnych warunków, w owym dniu w łączności z Ojcem Świętym wezmą duchem
i pragnieniem udział w powyższej celebracji, będą modlili się w intencji wszystkich chorych i ofiarują Bogu za wstawiennictwem Bożej Rodzicielki Dziewicy Maryi „Uzdrowienia Chorych” swoje cierpienia fizyczne i duchowe.

B. Udziela się odpustu częściowego wszystkim wiernym w dniach od 9 do 11 lutego, ilekroć z sercem skruszonym, skierują do Miłosiernego Boga modlitwę w intencji wyproszenia pomocy chorym.
Niniejszy dekret zostaje udzielony na ten jeden raz. Niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych zarządzeń.

Dane w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 18 stycznia 2006 roku,

w którym rozpoczyna się oktawa modlitw o jedność chrześcijan.

+James Francis Kardynał Stafford, Penitencjarz Większy
+Ginafranco Girotti, OFMConv, Regens