foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

ZAPROSZENIE DO FORMACJI PRACOWNIKÓW SŁUZBY ZDROWIA

W Polsce, do większości szpitali, DPS-ów i innych placówek medycznych powróciła stała posługa kapelanów wobec chorych. Gwarantuje to Konstytucja i przepisy z niej wynikające, które zobowiązują służbę zdrowia do ułatwienia chorym praktyk religijnych. Prawo to jest również potwierdzone w polskim Konkordacie. Tym samym w placówkach medycznych powinna być podjęta także posługa duszpasterska wobec personelu.

Zatem duszpasterstwo służby zdrowia powinno być obecne w szpitalach, DPS-ach i innych placówkach medycznych, gdyż w tych miejscach – jak tłumaczył sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp José Luis Redrado Marchite: „nie chodzi jedynie o opiekę nad chorymi, ale o to, by mieć kontakt z całym personelem medycznym”. Sekretarz Rady chce, by duszpasterstwo służby zdrowia było w stanie „odpowiadać nie tylko na potrzeby chwili”.

Jego zdaniem nie jest łatwo odnaleźć się „w świecie tak skomplikowanym jak szpitalna rzeczywistość oraz w coraz bardziej stechnicyzowanej medycynie” i jednocześnie służyć wartościom, szczególnie w dziedzinie bioetyki, a w dodatku „wszystko to wymaga formacji”.

Szanowni Księża Kapelani!

Korzystając z okazji chcę przypomnieć propozycję ujednolicenia form posługi wobec chorych i personelu, które w naszym gronie były już przedstawione i słownie, i listownie:

  1. Światowy Dzień Chorego (11 lutego) – warto wprowadzić nowennę poprzedzającą Światowy Dzień Chorego.
  1. Sierpień – w okresie pielgrzymki z Rzeszowa na Jasną Górę zorganizować tzw. „Duchowe pielgrzymowanie”.
  1. Święto św. Łukasza (18 października) – można zorganizować triduum przygotowujące, a w dniu wyznaczonym każdego roku, zapraszamy kapelanów wraz z delegacją personelu z poszczególnych placówek do Mrowli na centralne uroczystości ku czci św. Łukasza.
  1. Listopad – modlitwa za zmarłych „pracowników szpitala” oraz „zmarłych pacjentów” w ostatnią niedzielę listopada.
  1. Trzech Króli (6 stycznia) –  „modlitwa wdzięczności w intencji darczyńców, za różne dary i ich posługę”.
  1. Ostatnie niedziele miesiąca – „dni formacyjne dla pracowników służby zdrowia”. Eucharystia, stosowne Słowo oraz modlitwa.
  1. Rekolekcje – starajmy się organizować rekolekcje adwentowe i wielkopostne.
  1. Wydaje się, że bez wątpienia słuszne jest, przynajmniej raz w tygodniu wygłosić katechezę na temat Sakramentu Chorych, aby ludzie w końcu przestali się bać tego sakramentu.

Na pewno nie da się jednakowo zrealizować wszędzie – bo są różne warunki i możliwości naszej pracy. Dajmy jednak odczuć „pracownikom służby zdrowia i chorym”, że się za nich modlimy, że są dla nas ważni, że są pewne dni i uroczystości, które są ich dniami
i uroczystościami.

Przypominam, także że działa strona internetowa „Duszpasterstwa Służby Zdrowia Diecezji Rzeszowskiej” (www.dsz.rzeszow.pl) – i proszę o pomoc w jej prowadzeniu, przesyłając informacje, które dotyczą miejsc, w których pracujecie.

Ks. Jacek Kaszycki

Kapelan Szpitala

Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Czerwiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE