foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

MODLITWY ZA ZMARŁYCH

Wprowadzenie w modlitwę za zmarłych

Chrześcijańska wizja śmierci jest wyrażona szczególnie trafnie w liturgii Kościoła, który modli się słowami: „Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie”.

Jako katolicy, wierzymy we wspólnotę wszystkich wiernych chrześcijan, czyli: tych, którzy jeszcze pielgrzymują na ziemi; zmarłych, którzy jeszcze oczyszczają się w czyśćcu; oraz tych, którzy cieszą się już szczęściem nieba. W tej wspólnocie, przez tzw. „świętych obcowanie”, mamy zwróconą ku sobie miłość miłosiernego Boga i Jego świętych, którzy zawsze są gotowi na słuchanie naszych próśb. Kościół, który jest w trakcie swej ziemskiej pielgrzymki, od zarania religii chrześcijańskiej czci z wielkim pietyzmem pamięć zmarłych, gdyż ufa, iż świętą i zbawienną jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechów uwolnieni. Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc lecz także sprawia, że ich wstawiennictwo za nami staje się skuteczne. Ponadto „modlitwa za żywych i zmarłych” jest jednym z siedmiu uczynków miłosierdzia co do duszy.

Dlatego bardzo często pasterze Kościoła zachęcają do pamięci o zmarłych, zwłaszcza za tych, którzy w czyśćcu pokutują za grzechy. Za dusze zmarłych można ofiarować Mszę Św., Komunię Św., modlitwy, dobre uczynki jak również, chwalebną rzeczą jest zyskiwanie dla nich odpustów.

Gdy chodzi o możliwość zyskiwania odpustów zupełnych za zmarłych, to są one następujące:

a) W Uroczystość Wszystkich Świętych po południu i w Dzień Zaduszny wierni mogą zyskać odpust zupełny (jeden raz w danym dniu), który ofiarują za zmarłych w czyśćcu cierpiących. Warunkiem koniecznym do zyskania odpustu jest wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego, a następnie przystąpienie do Spowiedzi i Komunii Św., pobożne nawiedzenie kościoła, kaplicy (takiej, z której się prawnie korzysta), odmówienie tam   Ojcze   nasz…,   Wierzę… oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

b) W listopadzie, w każdym dniu można zyskiwać odpusty za zmarłych za pobożne nawiedzenie cmentarza. Z tym, że w dniach od 1 do 8 XI – zyskujemy odpust zupełny, w pozostałe zaś dni – odpust cząstkowy. Nawiedzając cmentarz należy pomodlić się za zmarłych.

Uczestnictwo we Mszy Św. ofiarowanej za zmarłych, Msze św. gregoriańskie, modlitwa prywatna za zmarłych, nawiedzenie grobu bliskich zmarłych, zyskiwanie za zmarłych odpustów, to wszystko jest znakiem naszej miłości i wiary w życie wieczne.

Modlitwa za zmarłych pracowników służby zdrowia…

Ostatnia niedziela listopada to szczególny czas dla pracowników służby zdrowia i pacjentów Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Niezależnie od tego, czy jest to Okres Zwykły, czy już Adwent – niedziela ta jest dniem, kiedy pamiętamy o zmarłych pracownikach oraz o zmarłych byłych naszych pacjentach.

O godz. 10:30 gromadzimy się na Eucharystii, aby powierzać Panu Bogu wszystkich zmarłych pracowników szpitala, którzy za swego aktywnego życia zawodowego, pochylali się gorliwie nad człowiekiem chorym i cierpiącym. Ale, taka jest historia naszego życia, że jako ludzie w pewnym momencie odchodzimy do „Domu Ojca”, do wieczności.

Wszyscy potrzebujemy modlitwy, zatem w czasie Mszy św. przeżywamy czas szczególnej wdzięczności za posługę lekarzy i pielęgniarek, położnych, ratowników, techników, laborantów i innych pracowników służby zdrowia, odczytujemy imiona zmarłych, polecamy ich Miłosiernemu Bogu w naszej modlitwie.

A ponieważ bardzo często pracownicy służby zdrowia stają się "rodziną" dla osób starszych i samotnych, które przebywają w szpitalu, dlatego też modlimy się również za zmarłych byłych naszych pacjentów.

Podobne spotkania modlitewne odbywają się w innych placówkach Służby Zdrowia naszej Diecezji.

Ks. Jacek Kaszycki

Kapelan

Modlitwa za wszystkich zmarłych

Boże, który zawsze litujesz się i przebaczasz, okaż miłosierdzie zmarłym sługom i służebnicom swoim i odpuść im wszystkie grzechy, aby po wyzwoleniu z więzów doczesności mogli przejść do życia wiecznego. Prosimy Cię o miłosierdzie dla drogich naszych zmarłych przez wzgląd na Najdroższą Krew, która obficie wytrysnęła z boku Twego Boskiego Syna, Jezusa Chrystusa, w obecności Jego Niepokalanej Matki, co sprawiło Jej wielki ból. Racz wybawić dusze zmarłych z czyśćca, a szczególnie te, które najbardziej potrzebują Twojej pomocy, aby mogły jak najprędzej wejść do Twojej chwały i wielbić Cię razem z Matką Najświętszą, Aniołami i Świętymi przez wszystkie wieki. Amen.

Ojcze nasz....

Zdrowaś Maryjo.....

AniolekWieczny odpoczynek....

 

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Grudzień 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE